Продавець ТОВ "ПРОСТОР ХІМ" розвиває свій бізнес на Prom.ua 8 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
109 відгуків

ТОВ "ПРОСТОР ХІМ"

+380 (50) 337-31-31
+380 (67) 988-72-74

Валютні передбачення чорного ринку

Валютні передбачення чорного ринку

Долар на міжбанку сьогодні продається по 24,80, на чорному ринку ― по 27,3. 2,5 гривні ― значна різниця. У середу на чорному ринку долар і зовсім коштував 3 гривні дорожче. Востаннє такий розрив спостерігався 15 квітня. Тоді різниця між курсами міжбанку і чорного ринку досягла 3,2 гривень. Про що це говорить?

Дочекавшись, заспокоївся. Приблизно півмісяця, з 6 по 19 лютого, долар на міжбанку коштував дорожче, ніж на чорному ринку. Ринок заклав обвал гривні котирування попередніх днів. Долар став занадто дорогим, тому на чорному ринку зросла пропозиція. Ринок побоювався зниження курсу. Якщо не враховувати панічного стрибка долара до 37 на чорному ринку і 27 на міжбанку, побоювання виправдалися. Курс надовго стабілізувався в районі 20-22.

Поступово розрив скоротився. У червні він взагалі був майже нульовим. Але тут почалися розмови про дефолт. Розрив став рости. Це добре помітно на графіку. Річного піку ― 2,78 ― ринок досяг 16 липня. Після того, як розмови про дефолт стихли, скоротився і розрив між міжбанком і чорним ринком.

І тут почався новий рік. Банки кинулися купувати долар, гривня впала (міжбанк 19 січня закрився доларом по 25,25). Щоб обмежити ажіотаж Нацбанк зрізав частина заявок на купівлю валюти, і продав на аукціоні $40,8 млн. Це рекорд за весь час проведення аукціонів. Але погасити попит це не допомогло. І він просто пішов у тінь.

Операції на чорному ринку можуть бути досить великими. Нелегальним продажем валюти промишляють і банки. У критичних ситуаціях (коли, наприклад, горять терміни контрактів) іншого виходу, окрім як піти до нелегалів, у імпортера, якому зрізали міжбанківську заявку, немає. Перед Новим роком Нацбанк якраз активно обмежував доступ имортеров до валюти. Різниця між міжбанком і чорним ринком 12 січня зросла до 2,64 (14 грудня було 1,42).

20-го числа розрив перевищив 3 гривні. Це рекордний показник з квітня минулого року. 21-го січня, коли попит на «нелегальний долар знизився, до 2 гривень впав і розрив.

Це явне свідчення того, що курси НБУ і міжбанку не відображають реального співвідношення попиту та пропозиції валюти. Чим більше розрив міжбанку з чорним ринком, тим менш реалістичними стають офіційні цифри.

З кінця грудня різниця між міжбанком і чорним ринком поступово збільшується. Зростає і попит на долар, але валюта в країну не надходить. Влітку і восени її головними джерелами були виручка аграріїв і кредитні кошти МВФ. Зараз немає ні того, ні іншого.

І якщо керувати міжбанком і «тиснути» там курс НБУ ще може, то ніякого впливу на чорний ринок він не надає. А практика показує, що «передбачення» останнього збуваються. Великий розрив між курсами ― провісник швидкої девальвації.

 

Джерело: Мінфін

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner